Szkolne Dni Nauki – Tydzień Edukacji Globalnej

Szkoła Podstawowa nr 2 w Kórniku zaprosiła Koło Naukowe StuDMat do udziału w Tygodniu Edukacji Globalnej (Szkolne Dni Nauki). Nasze przedstawicielki przygotowały trzy warsztaty oraz jeden wykład dla uczniów klas ósmych.

We wtorek (17.11.20), Alicja Adamczyk przeprowadziła warsztat pt. Nonogramy – malowanie liczbami, podczas którego młodzież poznała historię oraz główne założenia rozwiązywania łamigłówki. Dodatkowo rozwiązała parę przykładów nonogramów, a także miała okazję zaznajomić się z popularnymi aplikacjami i generatorami nonogramów.

W środę (18.11.20), Natalia Lechna zaprezentowała warsztat pt. Konstrukcje w GeoGebrze, dzięki któremu uczniowie poznali program GeoGebra i spróbowali swoich sił w utworzeniu konstrukcji iloczynu, ilorazu oraz pierwiastka. Natomiast Klaudia Wiśniewska zrealizowała warsztat pt. Łamigłówki matematyczne, na którym młodzież mogła się zmierzyć z łatwiejszymi i trudniejszymi zagadkami logicznymi, sprawdzić się w zakresie wyobraźni przestrzennej, wykazać się sprytem i spostrzegawczością podczas odgadywania reguł w łamigłówce, bawiąc się przy tym matematyką. Nie brakowało również zaskoczeń wynikających z rozwiązań niektórych podchwytliwych problemów.

Na ostatni dzień Szkolnych Dni Nauki (20.11.20), Aleksandra Klimczak przygotowała wykład pt. Logika w matematyce, na którym słuchacze mieli okazję poznać podstawowe spójniki logiczne i dowiedzieć się czym jest tautologia. Zobaczyli jak wypełniać tabele zerojedynkowe i wykorzystywać je do sprawdzania czy zdanie złożone jest tautologią.