Richard Feynman był amerykańskim fizykiem oraz laureatem nagrody Nobla. Nazywany jest przez niektórych wybitnym filozofem. Na podstawie swojej wieloletniej pracy jako wykładowca akademicki oraz własnych doświadczeń dydaktycznych stworzył metodę uczenia się. Wraz z upływem czasu została ona nazwana jego imieniem.
Technika Feynmana jest skuteczną metodą szybkiego uczenia się poprzez wyjaśnianie zagadnienia w prosty i czytelny sposób. Nawiązuje ona do słów przypisywanych Albertowi Einsteinowi: „Jeśli nie możesz czegoś prosto wytłumaczyć, to znaczy że nie rozumiesz tego dostatecznie dobrze”. Oznacza to, iż wyjaśniając pojęcia własnymi słowami, jesteśmy w stanie zrozumieć je szybciej i łatwiej utrwalić.
Jak ją stosować?
- Najpierw zapisz każdy temat na górze strony – dla każdego tematu osobna strona. Jako tematy rozumiemy poszczególne, pojedyncze zagadnienia.
- Następnie, po przeanalizowaniu tematu w podręczniku (lub w innym źródle), wyjaśnij go pisemnie, własnymi słowami – tak, jakbyś miał/a nauczyć tego zagadnienia młodsze rodzeństwo. Przedstaw zagadnienie tak, jak „widzisz” je w swojej głowie, nie zapomnij o stosowaniu porównań!
- Przejrzyj notatki i, porównując ze źródłem, zaznacz fragmenty, które zostały źle wytłumaczone. Po ich znalezieniu napisz poprawne objaśnienie, wspomagając się podręcznikiem.
- Na koniec, jeśli na kartce znajdują się jakieś wyrazy typowo techniczne bądź pochodzące ze skomplikowanego języka, przepisz części zawierające te słowa w łatwy i zrozumiały dla osób nieposiadających wykształcenia i wiedzy, którą masz, sposób.
Znając te cztery łatwe punkty, możecie szybko utrwalić każdą, nawet trudną teorię, bo nikt nie jest lepszym nauczycielem od nas samych. I pamiętajcie, w prostocie siła!
Maciej Niedzielski