Żyjemy w świecie przesyconym informacją. Nieustannie docierają do nas zewsząd bodźce, utrudniające skupienie się na tym, co ważne – zwłaszcza teraz, w sytuacji zagrożenia epidemicznego, gdy wielu pracuje i uczy się z domu.
Zaczyna się niewinnie: od sprawdzenia maili, odpisania na wiadomość na Messengerze, obejrzenia relacji na Instastories, skoczenia po kawę i ciastko. Kończy: zamiataniem pustyni i ogromnymi wyrzutami sumienia. Bo przecież ten dzień miał wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli jednak nie nauczymy się skupiać, nie będziemy w stanie wykonywać złożonych zadań, w tym: przyswajać informacji.
Technika, którą roboczo nazwałam „metodą pełnego żołądka”, polega na stworzeniu odpowiednich warunków sprzyjających nauce w skupieniu. W jaki sposób zastosować ją w codziennej pracy?
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrowe przekąski. Nie przerywaj nauki, by kolejny raz udać się po szklankę wody czy coś do przekąszenia. Miej to pod ręką!
- Wyeliminuj rozpraszacze. Pomocne może okazać się zainstalowanie dodatków do przeglądarek blokujących dostęp do wybranych stron internetowych w określonym czasie oraz wyłączenie powiadomień w telefonie. Warto – w miarę możliwości – wybrać do nauki osobny pokój. Jeśli jest to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem może być użycie stoperów bądź słuchawek wygłuszających dźwięki z otoczenia.
- Zadbaj o właściwą organizację miejsca pracy. Na biurku powinny znajdować się wyłącznie rzeczy, których rzeczywiście potrzebujesz. Pod ręką warto mieć również notatnik, by zapisywać w nim pomysły przychodzące do głowy w czasie nauki, odrywające od materiału, na którym próbujesz się skupić.
- Zrób listę zadań i ustal priorytety. Twoje cele powinny być konkretne (jasno sprecyzowane), mierzalne (dające możliwość weryfikacji stopnia osiągniecia), osiągalne (możliwe do zrealizowania w konkretnych warunkach), istotne (z jakiegoś powodu ważne) oraz określone w czasie (konkretnie umiejscowione) – to tzw. metoda SMART (na nazwę metody składają się pierwsze litery angielskich odpowiedników wskazanych przymiotników: specific, measurable, achievable, relevant, timed).
- Odpoczywaj! Twoje przerwy nie powinny ograniczać się jednak do scrollowania mediów społecznościowych… Planuj je, podobnie jak bloki pracy. Wywietrz pokój, porozciągaj się.
We wcielaniu tych zasad w życie pomocne może być zastosowanie techniki Pomodoro. Polega ona na podzieleniu pracy na niewielkie bloki czasowe (najczęściej 25 minut) pełnego skupienia się na wykonywanej czynności, np. nauce. Dalej następuje pięciominutowa przerwa i powrót do sesji pełnego skupienia. Po czterech fazach skupienia zrób dłuższą przerwę (15-30 minut).
Karolina Tonak