Metoda nauki przez skojarzenia, czyli jak wykorzystać potęgę swojej wyobraźni

W dzisiejszych czasach jesteśmy bombardowani informacjami z każdej strony i musimy sobie radzić z natłokiem komunikatów, które do nas zewsząd docierają. Na całe szczęście przychodzą nam z pomocą mnemotechniki.

Czym jest mnemotechnika? Mnemotechnika, inaczej nazywana mnemoniką, która swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu „mneme” oznaczającemu pamięć, jest ogólną nazwą sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Amerykański uczony Gordon Bower udowodnił na podstawie badań, że studenci i uczniowie posługujący się mnemotechnicznymi systemami, potrafili zapamiętać siedem razy więcej, niż ich koledzy niestosujący tych technik.

Jedną z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych mnemotechnik jest Łańcuchowa Metoda Skojarzeń. Metoda ta daje możliwości zapamiętywania stosunkowo długich list przedmiotów wraz z ich cechami. Podstawą tej techniki jest kojarzenie w pary kolejnych elementów do zapamiętania, w wyniku czego powstaje specyficzny łańcuch skojarzeń. Mamy tu do czynienia z kojarzeniem tzw. „wymuszonym”, dlatego korzystając z tej metody, musimy opanować umiejętność swobodnego łączenia dowolnych – w tym także odległych – elementów, które niejednokrotnie nigdy dotychczas nie występowały razem.

Od czego zatem zacząć? Najpierw łączymy w pary dwa wyrazy na zasadzie skojarzeń, następnie tworzymy opowiadania, w które wplatamy te słowa, które chcemy zapamiętać, co nam ułatwia odtwarzanie potem tych informacji we właściwej kolejności. Jakie powinny być skojarzenia? Przede wszystkim absurdalne, przejaskrawione, oryginalne, dynamiczne, emocjonalne, wielozmysłowe, kontrastowe, czyli takie, które przykują uwagę. Wyobraźnia jest fundamentem dobrej pamięci. Kolejnym krokiem jest wizualizacja, która ułatwia sprawne zapamiętywanie. „Obrazy myślowe”, które tworzymy w swojej wyobraźni to budulec pamięci pomagający utrzymać informacje w naszym umyśle. Tworzenie takich mentalnych obrazów zwiększa skuteczność zapamiętywania, ponieważ uaktywnia prawą półkulę mózgu.

Poza mnemotechnikami, powtarzanie, zrozumienie i przeżywanie ułatwiają zapamiętywanie, czyli przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Nie zaniedbujmy żadnej z nich, aby spotęgować pozytywne efekty naszej nauki! Używając mnemotechnik, poza praktycznym ich zastosowaniem m.in. podwyższamy swoje umiejętności potrzebne w zapamiętywaniu takie jak wyobraźnia, umiejętność kojarzenia, koncentracja uwagi oraz wizualizacja. Pamiętajmy, że trening czyni mistrza!

Joanna Lichodziejewska