Członkowie naszego Koła w składzie: Klaudia Majik, Marcin Konysz, Aleksandra Komasa oraz Filip Pieczątkiewicz wzięli udział w projekcie Fundamenty Matematyki, który był realizowany pod projektem uczelnianym „Odkrycia z UAM”. W ramach tego projektu Wydział Matematyki i Informatyki (opiekunka: prof. UAM dr Edyta Juskowiak) współpracował z Zespołem Szkół Społecznych nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu Społecznego Towarzystwa Oświatowego (opiekunka, nauczycielka matematyki, Pani Anna Plewińska), a nasi przedstawiciele byli jego realizatorami. W ramach niego przeprowadzili po dwie godziny zajęć z origami dla uczniów klas pierwszych i drugich liceum oraz dodatkowe zajęcia organizowane na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz Kampusie Morasko.
9 grudnia 2023 roku studenci WMI przygotowali dla uczniów matematyczny escape room w klimacie świątecznym. Przed licealistami zostało postawione wyzwanie. Mieli zmierzyć się z zadaniami matematycznymi utrzymanymi w świątecznej atmosferze – przechodząc przez kolejne pomieszczenia i rozwiązując napotkane problemy będą ratować święta, szukając przepisów na specjalne cukierki Świętego Mikołaja. Uczniowie zostali zaproszeni do zabawy: Wrzucając matematyczne zagadnienia w otaczający Was świat, uratujcie święta. Pokonajcie przeciwności równaniami i działaniami na liczbach. Przeciwstawcie się zagmatwanym operacjom i dążcie razem do wspólnego, matematycznie doskonałego celu. I choć to wszystko brzmi wyniośle i dumnie, nie ma tu nic, z czym Wy nie dacie sobie rady.
Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy po 5-6 osób i mieli do przejścia 4 tematyczne pokoje. Poza dwoma grupami, którym nie udało się pokonać zadań z jednego pokoju, reszta wyszła zwycięsko z pojedynku ze Świętym Mikołajem i jego pomocnikami. Dzień minął w bardzo miłej atmosferze i wszyscy byli zadowoleni z dobrze spędzonej soboty.
Następnym wydarzeniem była gra terenowa po Kampusie Morasko, która odbyła się 13 stycznia 2024 roku. Klaudia, Marcin, Ola i Filip przygotowali ciekawe zadania związane z wydziałami znajdującymi się na Morasku. Tym razem uczniowie również podzielili się na 3 grupy i wraz ze swoimi opiekunami: Klaudią, Marcinem oraz Filipem zwiedzali zakamarki Kampusu. Poprawne rozwiązanie zadania wskazywało kolejny punkt podróży. Wszystkie grupy z powodzeniem przeszły całą trasę gry i zdobyły upominki. Podobnie jak przy escape roomie uczniowie byli zaangażowani i bardzo im się podobała matematyka w innym stylu. Po raz kolejny była to dobrze spędzona sobota.
Chcielibyśmy również podziękować Almerii Słodkowskiej ze Studenckiego Koła Naukowego Akustyków SONIC, które działa przy Wydziale Fizyki UAM za oprowadzenie po komorze bezechowej oraz opowiedzeniu ciekawostek o dźwięku. Przeżycia w komorze były nieziemskie i niezapomniane i na pewno zapamiętamy je na długo.